فارسی
English

 

پالبوکپ بیماران

معرفی محصول

  • نام برندپالبوکپ
  • نام ژنریکپالبوسیکلیب
  • شکل داروییکپسول
  • دوز125 میلی گرم

تعریف بیماری

در شـرایط طبیعـی، سـلولهای بـدن بـه طـور منظم و کنترل شـده ای تقسـیم شـده و رشـد می کننـد. رشـد و تقسـیم سـلولی بـرای بـدن انسـان جهـت انجـام فعالیت هـای خـود و در صـورت لـزوم جهـت ترمیـم ضـروری اسـت. سـلول های سـرطانی بدلیـل اینکـه قـادر بـه کنتـرل رشـد و تقسـیم سـلولی خـود نیسـتند، بـا  سـلولهای سـالم متفـاوت هسـتند. تاکنون علل این رشـد و تقسـیم سـلولی غیرطبیعی  سـلولهای سـرطانی بطور کامل مشـخص نشـده است. تومـور تـوده ای از سـلول های ناسـالم می باشـد که بـه طور سـریع و غیر قابل کنتـرل تقسـیم شـده و رشـد می کنـد. چنانچـه تومـور بـه ارگان هـای سـالم بـدن هجـوم آورد بدخیـم نامیـده می شـود. در صورتـی کـه تومـور بدخیم از همـان ابتـدا تشـخیص داده نشـده و درمـان آغـاز نشـود می توانـد از جایگاه اصلـی خـود به سـایر قسـمت های بدن پخش شـود کـه به این رونـد اصطلاحاً متاسـتاز  میگوینـد.

مکانیسم اثر و فارماکوکینتیک

آنتی نئوپلاستیک  مهارکننده پروتئن کیناز

پالبوکپ با مسدود کردن پروتئین های موثر در رشد و تقسیم سلول های سرطانی، رشد آن ها را کاهش و پیشرفت سرطان را به تاخیر می اندازد.

بیشترین غلظت پالبوسیکلیب (Cmax) بین 6 تا 12 ساعت (Tmax) پس از تجویز خوراکی مشاهده می شود. فراهمی زیستی این دارو بعد از دوز 125 میلی گرم خوراکی 46% است. با گذشت 8 روز از تجویز دوز روزانه حالت پایدار به وجود می آید. میزان اتصال به پروتئین های پلاسما 85٪، میانگین کلیرنس آن 1/63 لیتر در ساعت (29٪ CV) و میانگین نیمه عمر حذف از پلاسما (5 ±)29 ساعت در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته پستان می باشد. مسیر اصلی دفع این دارو از طریق مدفوع (1/74٪) بوده و به میزان  5/17٪ از طریق ادرار دفع می گردد.

موارد مصرف

پالبوکپ برای درمان نوع خاصی از سرطان سینه همراه با  داروهای مهارکننده های آروماتاز (به عنوان داروهای ضد سرطان هورمونی استفاده می شوند) به کار می رود.

موارد منع مصرف

در صورت حساسیت به دارو یا هریک از اجزای تشکیل دهنده آن، مصرف این دارو ممنوع می باشد.

مصرف همزمان این دارو با هرگونه محصول حاوی علف چای ممنوع می باشد.

هشدارها و احتیاط های لازم

پالبوسیکلیب را همراه با غذا و یک لیوان پر آب میل نمایید

از خرد کردن، جویدن و باز کردن کپسول خودداری نمایید.

بدون دستور پزشک مصرف دارو را قطع ننمایید.

در هنگام مصرف این دارو از رانندگی یا کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند پرهیز نمایید.

از مصرف همزمان این دارو با گریپ فروت، به دلیل تشدید عوارض جانبی پرهیز شود.

شمارش کامل سلول های خونی قبل از شروع درمان با پالبوسیکلیب، در ابتدای هر چرخه و نیز در روز چهاردهم دو سیکل اول جهت مطالعات بالینی بررسی شود.

پایش بیماران تحت درمان با این دارو به دلیل احتمال بروز آمبولی ریوی لازم می باشد.

به دلیل آسیب به جنین، بهتر است بیمارانی که پتانسیل بارور شدن دارند از روش های موثر پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

مصرف پالبوسیکلیب در کودکان و نوجوانان زیر 18 سال توصیه نمی شود.

در صورت فراموشی مصرف یا بالا آوردن (تهوع) یک دوز، دوز بعدی را طبق برنامه مصرف کنید. از دو برابر کردن دوز مصرفی خودداری نمایید.

این دارو می باست هر روز و در زمان مشخص میل شود.

از مصرف کپسول های باز شده خودداری نمایید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

بارداری: استفاده از پالبوسیکلیب در دوران بارداری ممنوع می باشد.

شیردهی: در هنگام مصرف این دارو شیردهی قطع گردد. ترشح پالبوسیکلیب در شیر مشخص نیست.

تداخلات دارویی

به دلیل تداخلات وسیع این دارو با سایر داروها، پزشک خود را از تمامی اقلام داروهای مصرفی خود مطلع سازید. تعدادی از تداخلات دارویی به شرح زیر می باشد:

نلفیناویر، کلاریترومایسین، داروهای ضد قارچ (مانند کتوکونازول)، نفازودون، کینیدین، کلشیسین، روزواستاتین، پراواستاتین، سولفاسالازین، آلفنتانیل، سیکلوسپورین، اورولیموس، تاکرولیموس، ارگوتامین، پیموزاید، کاربامازپین، فنی توئین، ریفامپین.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی، ممکن است باعث بروز برخی عوارض جانبی نیز گردد. شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده با مصرف این دارو تب ، لرز، ضعف، تنگی نفس، خون ریزی یا کبودی که می تواند نشان از یک اختلال شدید در خون باشد. سایر عوارض جانبی به شرح زیر می باشد:

عفونت، کاهش گلبول های سفید، قرمز و پلاکت ها، احساس خستگی، کاهش اشتها، تورم دهان و لب ها، تهوع، استفراغ، اسهال، التهاب پوست، ریزش مو، تاری دید، افزایش اشک، خشکی چشم، اختلال در آزمایشات کبدی، تغییر در چشایی، خون ریزی بینی و خشکی پوست.

مقدار مصرف دارو

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند. از خوددرمانی بپرهیزید.

دوز توصیه شده از پالبوسیکلیب 125 میلی گرم کپسول خوراکی یک بار در روز برای 21 روز متوالی است و پس از 7 روز عدم مصرف، درمان به مدت 28 روز به طول می انجامد. پالبوسیکلیب باید با غذا مصرف شود.

در صورت نیاز به کاهش دوز، ابتدا دوز دارو به 100 میلی گرم در روز و سپس به 75 میلی گرم در روز کاهش یابد. و در صورت نیاز به مصرف دوز کمتر از 75 میلی گرم در روز، مصرف دارو را قطع نمایید.

هنگامی که همراه با این دارو داروی لتروزول تجویز می شود ، دوز توصیه شده برای لتروزول 5/2میلی گرم یک بار در روز به طور مداوم در طول دوره 28 روزه مصرف شود. لطفا بروشور لتروزول را مطالعه کنید.

هنگامی که همراه با این دارو داروی فولوسترانت تجویز می شود، 500 میلی گرم یکبار در روز، در روزهای 1 و 15 و 29 و و یک ماه بعد تزریق شود. لطفا بروشور فولوسترانت را مطالعه کنید.

بسته بندی

کپسول پالبوکپ 75 میلی گرمی: کپسول های ژلاتینی سخت با رنگ بدنه و درب نارنجی مات و بسته بندی نهایی آن به صورت 21 عدد کپسول در بطری های پلی اتیلنی، به همراه بروشور درون جعبه موجود می باشد.

کپسول پالبوکپ 100 میلی گرمی: در کپسول های ژلاتینی سخت با رنگ بدنه نارنجی و درب کاراملی مات و بسته بندی نهایی آن به صورت 21 عدد کپسول در بطری های پلی اتیلنی، به همراه بروشور درون جعبه موجود می باشد.

کپسول پالبوکپ 125 میلی گرمی: در کپسول های ژلاتینی سخت با رنگ بدنه و درب صورتی و بسته بندی نهایی آن به صورت 21 عدد کپسول در بطری های پلی اتیلنی، به همراه بروشور درون جعبه موجود می باشد.

شرایط نگهداری

دور از رطوبت نگهداری نمایید.

دور از دید و دسترس کودکان نگهداری نمایید.

در دمای بین 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری نمایید.